Měření hmotnosti
Nejvhodnější čas pro měření tělesné hmotnosti je ráno po vyprázdnění, předtím než se oblékneme a před snídaní. Existuje celá řada různě přesných způsobů, jak určit, zda je tělesná hmotnost optimální, příliš nízká nebo vysoká.........
Populárními metodami jsou Brokův vzorec a BMI (Body Mass Index). Obě slouží jako doporučení pro dospělého jedince normální hmotnosti. Hmotnostní tabulky Americké metropolitní životní pojišťovny (Metropolitan Life Insurance Co.) se zdají být vhodnější, protože zahrnují také pohlaví, výšku a tělesnou konstituci. Kromě různých vzorců se často doporučuje hodnocení optimální hmotnosti podle subjektivního pocitu pohody. To má výhodu v tom, že nás nenutí podřizovat se nějakým číslům. Nevýhodou tohoto přístupu je, že ne vždy se lze spoléhat na intuici, jelikož pohybové a stravovací návyky mnoha osob jsou nesprávné. Ve skutečnosti neexistují přesně definovaná pravidla optimální tělesné hmotnosti ani výživy. Individuální faktory, kterými jsou genetické předpoklady, pohybová aktivita (osoba s mohutným svalstvem váží více) a nutriční výchova v dětství (tvorba tukových buněk), mohou ovlivnit ideální tělesnou hmotnost. Proto by měl být každý vzorec pro výpočet optimální tělesné hmotnosti brán s rezervou.
Termíny nadváha a obezita bývají často v běžné praxi zaměňovány. Striktně vzato je mezi těmito dvěma pojmy rozdíl. Zatímco termín nadváha se chápe jako tělesná hmotnost vyšší než normální, obezitou se rozumí stav, kdy v těle došlo ke zvýšení objemu tukové tkáně. Například kulturisté a sportovci silových sportů (např. vzpírání, vrh koulí apod.) mají obvykle velkou tělesnou hmotnost a zároveň i málo tělesného tuku. Proto je důležité, aby osoba, která chce snížit množství tělesného tuku, neměřila pouze tělesnou hmotnost, ale pravidelně i tělesný tuk.
Brokův vzorec Jak již bylo uvedeno výše, vzorce na výpočet optimální hmotnosti jsou pouze orientační. Po mnoho let byl nejpopulárnějším vzorcem pro výpočet tělesné hmotnosti Brokův vzorec. Vytvořil jej v 19. století francouzský lékař Pierre Broca. Při provádění lékařského výzkumu na vojácích si všiml, že průměrná hmotnost přibližně odpovídala průměrné tělesné výšce minus 100. Z tohoto faktu odvodil vzorec pro výpočet normální tělesné hmotnosti:
Kritika tohoto výpočtu, zejména ze strany dietologů, vychází především z faktu, že výpočet nezohledňuje vliv rozdílů daných pohlavím. Dále je výsledná vypočtená hodnota pro většinu osob příliš vysoká. Ukazuje se, že tento jednoduchý vzorec funguje správně pouze pro osoby průměrné hmotnosti. Vzorec nezohledňuje ani rozdíly v tělesné konstituci. Mnohem lepších výsledků lze dosáhnout s modifikovaným vzorcem, který bere v úvahu rozdíly způsobené pohlavím. Kvůli vyššímu množství tuku u žen je proto za optimální považována hmotnost o 15 % nižší, pro muže je to kvůli robustnější konstituci hodnota nižší o 10 %. Z toho lze odvodit dva vzorce pro výpočet optimální tělesné hmotnosti:
Tento článek je ukázkou z knihy: Hubneme cvičením a správnou výživou
Autor: Lukáš Binter, vydalo nakladatelství: GRADA Publishing, a.s.
« Zpět
Do Vánoc zbývá:
Nakupte dárky pro Vaše blízké včas